👤

Un elev a cumparat 5 caiete si 4 pixuri , pentru care a platit suma de 46 lei. Aflati pretul unui pix si al unui caiet , stiind ca un caiet costa cu 2 lei mai mult decat un pix.
Va rog din suflet , ajutati-ma!!!


Răspuns :

5c+4p=46
c=2+p
---------------------
1c,1p=?
c=2+p => 5c= 10 + 5p
5c + 4p = 46
10 + 5p + 4p = 46
10+9p= 46
9p= 46-10
9p= 36
p= 36:9
p= 4
c= 2 +4
c= 6
Sper ca te-am ajutat!