👤

ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!!
Calculati concentratia molara a solutiei obtinute prin dizolvarea a 152 g FeSO4 in 868 g H2O,densitatea  solutiei finale fiind 1,2 g/ml.  


Răspuns :

M FeSO4 = 152
Masa de FeSO4 (din problemă) = 152 grame = md
Masa soluţiei obţinută prin dizolvarea FeSO4 în apă = 152 + 868 = 1020 = ms

[tex]densitatea = \frac{ms}{vs} => vs = \frac{ms}{densitate} = 850 mL = 0.85 L[/tex]

[tex]C_{molara} = \frac{m_{d}}{M*Vs} = \frac{152}{152*0.85} = 1.17 [/tex]









ms=md+m apa = 152+868=1020 g
c%=152/1020*100=14,902%
cM=c%*ro*10/masa molara FeSO4 = 14,902*1,2*10/152=1,17647 M
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari