👤

O solutie de acid azotic reactioneaza cu 0,6 moli metal divalent,situat dupa hidrogen in seria potentialelor chimice,formand 194,4 g sare. Calculeza masa atomica a metalului. Ma puteti ajuta cu aceasta problema?


Răspuns :

3 Me + 8 HNO3 ---> 3 Me(NO3)2 + 2 NO + 4H2O
3 mol Me......3*(A+124) g sare
0,6 moli Me........194,4 g sare
3*194,4=0,6*3(A+124)=>1,8A=583,2-223,2=>1,8A=360=>A=200=>Hg -mercurul

Me + 2 HNO3 ---> Me(NO3)2 + H2
1 mol Me......A + 124 g sare
0,6 moli Me.......194,4 g sare 
Si la aceasta metoda tot atat obtii,dar mai sigura e prima...:)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari