Răspuns :
stim ca un kilomol de substanta contine in conditii ideale de temperatura si presiune, numarul lui Avogadro de particule (atomi sau molecule)= 6.023 x 10^26 molecule / kmol
ne ramane sa determinam numarul de moli de substanta
masa moleculara a H2O2 = 2 + 32 = 34 kg/kmol
kmol= 3 kg / 34 kg/kmol = 0, 088235 kmol
Nr de molecule = 0,0088235 x 6.023 x 10 ^26 = 0.53144 x 10 ^26
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!