👤

O sarma de aluminiu cu masa de 5 g se introduce intr-o solutie de sulfat
de cupru(cu valenta 2) 1M. Dupa reactie,sarma cantareste 6.38 g.
Determina cantitatile de metal dizolvat respectiv depus si volumul
solutiei de sulfat de cupru necesar.


Răspuns :

2 Al + 3 CuSO4 ---> Al2(SO4)3 + 3 Cu
Notam cu x - masa de Al introdusa si cu y - masa de cupru depusa
y - x = 1,38 (din date)
2*27 g Al......3*64 g Cu
x g Al..........y g Cu
192x=54y=>32x=9y=>y=32x/9
32x/9 - x = 1,38 =>32x - 9x = 12,42=>x = 0,54 g Al dizolvat
y = 32 * 0,54 / 9 => x = 1,92 g Cu depus
3*160 g CuSO4......3*64 g Cu
z g CuSO4............1.92 g Cu       z = 4,8 g CuSO4
cM=masa CuSO4/masa molara CuSO4 * V
=> V = 4,8/(160*1) => V = 0,03 l = 30 ml 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari