👤

Daca 5 g  de substanta A reactioneaza cu 4,9 g de substanta B pentru a forma 6,8 g de substanta C , cate grame de substanta D rezulta ??? 

Răspuns :

A + B ---> C + D
Din legea conservarii masei obtii relatia: m A + m B = m C + m D
5 + 4,9 = 6,8 + x => x= 9,9-6,8=>x=3.1 g substanta D