Pt H2CO3= 2*1+12+3*16=62 g/mol pt MgCl3= 24+3*35,5=130,5 g/mol pt NaOH= 23+16+1=40 g/mol pt H2O=2*1+16=18g/mol pt CL2= 2*35,5=71 g/mol pt FeSO4=56+32+4*16=152 g/mol Valorile sunt aproximate! *de ex masa atomica a clorului e 35,45 si am aprox la 35,5*
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!