Un aliaj ce contine 70% argint si 30% cupru reactioneaza ,la cald, cu sulful.Ce cantitate de sulf este necesara pentru a transforma complet 10 g de aliaj in sulfuri?
10g aliaj......x g Ag......y g Cu
100%.........70% Ag....30% Cu
x=10*70/100=7g Ag
y=10*30/100=3g Cu
2*108.32g
2Ag + S -> Ag2S
7g......z=?
z=7*32/216=1,037g S
64g..32g
Cu + S -> CuS
3g....t=?
t=3*32/64=1,5g S
mS=1,037+1,5=2,537g S
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!