👤

pentru 4 km demere si 15 km de portocale sau platit 290 lei, iar pentru 3 km mere si 10 km portocale sau sau platit 195 lei. cit costa 1 km mere si 1 km portocale?

Răspuns :

Notam cu x-merele
Notam cu y-portocalele

4x+15y=290/*3
3x+10y=195/*(-4)

12x+45y=870
-12x-40y=-780

5y=90/5
y=18 lei

1kg de portocale costa 18 lei

4x+15*18=290
4x+270=290
4x=290-270
4x=20/4
x=5

1kg de mere costa 5 lei

Sper ca te-am ajutat




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari