Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Plan de rezolvare
1) Câte pixuri a cumpărat Ana, în total?
6 + 8 = 14 pixuri a cumpărat Ana
2) Cât au costat cele 14 pixuri?
100 lei - 16 lei = 84 lei a plătit Ana pe cele 14 pixuri
3) Cât costă un pix?
84 lei : 14 = 6 lei → prețul unui pix
Rezolvarea problemei printr-un exercițiu:
( 100 - 16) : ( 6+8) = 84 : 14 = 6 lei → prețul unui pix