👤

Cum se rezolva problema asta?

Doi biciclisti pleaca di localitatea  A catre localitatea B,unul cu viteza de 18,4 km/h ,iar celalalt cu viteza de 20km/h. Stiind ca biciclistul care circula cu viteza mai mare ajunge cu un sfert de ora inainte in localitatea B , aflati distanta dintre A si B



Repede ca am nevoie urgent


Răspuns :

s= v x t
18, 4 x ( t + 0,25 ) = 20 x t
4.6 = (20 - 18,4) x t
t  = 2.875 h
s = 20 x 2.875 = 57.5 km , o fi bine?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari