👤

se da : 
m(CO₂)=128g 
Vm =22,4 l 
_____________
V(CO₂)-?

V-volum
m-masa substantei in grame                 niu=m/M
niu-cantitatea de substanta                    V=niu *Vm
M-masa moleculara(sau molara)


Răspuns :

m/M=V/Vm
128/44=V/22,4
V=22.4*128/44
V=65,16L