👤

Un elev cu masa de 42kg tine in spate un rucsac cu masa de 8kg. Cu ce forta v-a apasa asupra podelei?

Răspuns :

[tex]m_1=42 \ kg \\ m^2=8 \ kg \\ g=9,8 \ N/kg \\ \boxed{G-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{G=m \cdot g} \\ m=m_1+m_2 \\ \Rightarrow m=42 \ kg+8 \ kg=50 \ kg \\ \Rightarrow G=50 \ kg \cdot 9,8 \ N/kg \\ \Rightarrow \boxed{G=490 \ N}.[/tex]