Răspuns :
75 cm*2=150 cm are de parcurs
15 cm .....1 min
150 cm.....x min
x=150/15=10 min parcurge o data
3*10=30min timpul in care parcurge de 3 ori
15 cm .....1 min
150 cm.....x min
x=150/15=10 min parcurge o data
3*10=30min timpul in care parcurge de 3 ori
d-distanţa
v-viteza
t-timpul
d=2*75
d=150cm
v=15 cm/min
Avem formula v= [tex] \frac{d}{t} [/tex] , adică t= [tex] \frac{d}{v} [/tex]
t= [tex] \frac{150}{15} [/tex]
t=10 minute
10*3= 30 minute
v-viteza
t-timpul
d=2*75
d=150cm
v=15 cm/min
Avem formula v= [tex] \frac{d}{t} [/tex] , adică t= [tex] \frac{d}{v} [/tex]
t= [tex] \frac{150}{15} [/tex]
t=10 minute
10*3= 30 minute
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!