👤

patru kilograme de gutui costă 16 lei un kilogram de gutui de aceea de aceeasi calitate costa cat

Răspuns :

regula de 3 simpla

4 kg ..................16 lei
1 kg ...................x

x=1*16/4=4 lei
16 lei : 4kg de gutui =4lei kg