Răspuns :
a)d=4,8km=4800m
t=40min
------------------
viteza=?
rezolvare:
V=d/t
V=4800m/2400 simplificam-48m/24s=2m/s
v=7m/s
t=10min
-------------------
drumul parcurs=?
rezolvare
D=Vxt=7m.sec x 60s simplificam sec=4200 m
seara frumosa
t=40min
------------------
viteza=?
rezolvare:
V=d/t
V=4800m/2400 simplificam-48m/24s=2m/s
v=7m/s
t=10min
-------------------
drumul parcurs=?
rezolvare
D=Vxt=7m.sec x 60s simplificam sec=4200 m
seara frumosa
a)
d=4,8km=4800m
t=40min=40*60=2400s
V=d/t=4800/2400=2m/s
b)
v=7m/s
t=10min=600s
d=v*t=7*600=4200m
Succes!
d=4,8km=4800m
t=40min=40*60=2400s
V=d/t=4800/2400=2m/s
b)
v=7m/s
t=10min=600s
d=v*t=7*600=4200m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!