👤

Cate grame de oxigen corespund la 2 moli apa ? Dar la 5 moli de [tex]Al _{2} O _{3} [/tex] ?


Răspuns :

M H2O = 2+16 =18 u.a.m = 18 g pe mol 1 mol .... 18g H2O .... 16 g O 2moli .... x g H2O .... y g O ----------------------------------------- 1 18. 16. 2 • 16 --- = --- = ---- => y = ------------------ = 32 g O 2 x y. 1 La fel se lucrează și pentru trioxidul de aluminiu