Răspuns :
a=H(hidrogen) nr atomic=1
b=N(azot) nr atomic= 7
c=O(oxigen) nr atomic=8
a: grupa 1 perioada 1
b: gr 5 principala, per 2
c: gr 6 principala ,per 2
a= valenta 1
b= valenta 4
c= valenta 2
Raport atomic pt a,b:
f.ch= H4N rezulta 4 at de H si 1 atom de N
Raport atomic= H:N=4:1
Raport de masa pt a,c :
f.ch= H2O
Masa atomica pt H2O= 2+ 16 = 18g/mol
Raport de masa = mH:mO= 2:16= 1:8
b=N(azot) nr atomic= 7
c=O(oxigen) nr atomic=8
a: grupa 1 perioada 1
b: gr 5 principala, per 2
c: gr 6 principala ,per 2
a= valenta 1
b= valenta 4
c= valenta 2
Raport atomic pt a,b:
f.ch= H4N rezulta 4 at de H si 1 atom de N
Raport atomic= H:N=4:1
Raport de masa pt a,c :
f.ch= H2O
Masa atomica pt H2O= 2+ 16 = 18g/mol
Raport de masa = mH:mO= 2:16= 1:8
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!