a) ms=? g HCl
b) n=? moli HCl(gaz)
m= 520g Zn de puritate 75%
c= 36,5%
75% puritate ... 100gZn .... 75g Zn
520gZn..... x g Zn pur
x= 520x75 supra 100=404 g Zn pur
a) c=md supra ms totul ori 100
36,5= 404 supra ms totul ori 100
36,5= 40400:ms
ms= 40400:36,5= 1106,84 g HCl
b) Masa moleculara pt HCl= 1+35,5= 36,5 g/mol
1 mol HCl.... 36,5g HCl
n moli HCl .... 1106,84 g HCl
n= 1106,8:36,5= 30,32 moli HCl