👤

Pretul unei biciclete se mareste cu 20% . Dupa un timp , bicicleta se scumpeste iar cu 10% din noul pret , ajungand astfel la pretul de 264 lei .
  Cu ce procent din pretul initial s-a marit pretul bicicletei dupa cele doua scumpiri ? Vreau metoda , va rog ! Nu mai stiu si maine am examenul , vreau sa-mi iau toate masurile de precautie ! Multumes celor care se oferesc sa ma ajute ! :)


Răspuns :

x-pretul initial

20%  din x=  20/100* x=  1/5 * x=  x/5 -scumpirea

x+x/5 =(5x+x)/5=  6x/5-noul pret

10%  din 6x/5=  10/100* 6x/5=  1/10* 6x/5=  1/5* 3x/5=  3x/25 -noua scumpire

6x/5 +3x/25= (30x+3x)/25= 33x/25 -noul pret

33x/25=264

x=25*264/33
x=25*8
x=200lei -pretul initial

200/5=40lei -prima scumpire
3*200/25=3*8=24 -a a2a scumpire

40+24=64 lei cele 2 scumpiri

p% din 200=64

p/100*200=64
p/100=64/200
p=100*64/200
p=32%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari