efectuti operatii asupra unitatilor de masura.
20 m/s=..........km/h
0,6 km/min=.........m/s
aratati cum ati rezolvat plizzz primiti coronita pcte si multumiri
1 m = 0,001 km înseamnă că 20 m = 0,002 km 1 h = 60 min = 60 x 60 s = 3600 s înseamnă că 1 s = 1/3600 = 0,00028 h 20 m/s = 0,002 km/ 0,00028 h = 72 km/h 0,6 km/h = 0,6 x 1000 m/ 3600 s = 600/ 3600 = 1/6 = aproximativ 0,17 m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!