👤

Cati moli de oxigen se gasesc in 320 g O................. am nevoie urgenta la rezolvare :o :o :o 

Răspuns :

Nr de moli: masa substantei/masa moara sau masa atomică (depinde dacă e substanță simpla sau compusa) Cum se scrie O2, și nu O simplu, facem masa molara: MO2=2*16=32 Nr moli=320/32=10 moli O2