👤

Un copil alearga cu viteza v1=5m/s pe puntea unui vapor care se deplaseaza cu viteza v=6m/s fata de tarm.
Aflati viteza copilului fata de tarm,daca acesta alearga in sensul deplasarii vaporului,respectiv in sens invers.


Răspuns :

in sensul deplasarii
|v1+v|=|5+6|=11m/s
in sens invers
|v1-v|=|5-6|=1 m/s