👤

o problema de clasa a 4: Pentru o masa festiva, s-aucumparat 25kg de portocale si 15kg de banane la acelasi pret . Bananele au costat cu 140 lei mai putin decit portocale. La ce pret se vindeau fructele?

Răspuns :

Păi, cred că e formulat greşit problema sau tu ai scris-o greşit. Că zice că s-a cumpărat banane şi portocale la acelaşi preţ şi după că bananele costă mai puţin decât portocalele? E ceva neclar aici.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari