👤

Calculeaza concentratia procentualaa substantei care se obtine prin dizolvarea a 0,2 moli NaCl in 16 g.NaCl

Răspuns :

nNaCl=0.2 moli=> mNaCl=11.6 g
ms= 11.6+16=27.6
C= 11.6*100/27.6=42.02%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari