👤

Un Kg de mere si 4 Kg de banane costa 23 lei.Cinci Kg mere costa cat 3 Kg banane.
Cati lei costa kilogramul de mere?Dar cele de banane?


Răspuns :

1 kg mere+4 kg banane=23
5 kg mere=3 kg banane

Inmultesti prima relatie cu 5 si ti da 
5 kg m+20 kg b=115
Dupa inlocuiesti merele din a 2 a relatie cu bananele
3 kg b+20 kg b=115 => 23 b=115 => b=115:23=5 lei kg banane
1 kg m= 23- 5x4=> 1kg m=3 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari