Răspuns :
2HCl + Zn -> H2Zn+Cl2
niu de HCl = x = 8 moli (am aplicat regula de 3 simpla, x-ul aflandu-se deasupra notatiei acidului clorhidric, astfel am inmultit 2-ul din fata acidului clorhidric cu 4 moli de Zn )
niu HCl = m : M => m HCl = M ori niu de HCl => mHCl = 36,5 x 8 = 292 g
M=masa moleculara
Sper ca am rezolvat corect
niu de HCl = x = 8 moli (am aplicat regula de 3 simpla, x-ul aflandu-se deasupra notatiei acidului clorhidric, astfel am inmultit 2-ul din fata acidului clorhidric cu 4 moli de Zn )
niu HCl = m : M => m HCl = M ori niu de HCl => mHCl = 36,5 x 8 = 292 g
M=masa moleculara
Sper ca am rezolvat corect
Ecuatia chimica este: Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
1 mol 2moli
Din tabel scoatem masa molara;: pentru HCL este(1+35,5)g/mol.
Din ecuatie, rezulta: 1 mol zinc reactioneaza cu 2x36,5 g acid
4 moli zinc reactioneaza cu..........
1 mol 2moli
Din tabel scoatem masa molara;: pentru HCL este(1+35,5)g/mol.
Din ecuatie, rezulta: 1 mol zinc reactioneaza cu 2x36,5 g acid
4 moli zinc reactioneaza cu..........
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!