👤

Ce masa de oxid de cupru cu valenta 2 reactioneaza cu 300 g solutie de acid clorhidric cu concentrația de 10%. Ajuati-ma va rog!!

Răspuns :

CuO + HCl = CuCl+H2O
m/s(masa solutiei)=300 g
m/d(masa de substanta care se dizolva)=?
c%(concentratia procentuala)=10
         REZOLVARE
  m/d=(c x m/s) : 100
  m/d=(10 x 300) :10
  m/d=30g
sper ca ti-am fost de ajutor
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari