👤

1) Toluenul este clorurat fotochimic, obtinandu-se doua substante A si B. Substanta A are compozitia procentuala masica 44,1 % clor, 52,1% carbon si restul hidrogen. Substanta B are raportul masic C:H:Cl = 16,8:1:21,3. Determina:
a) formulele compusilor Asi B;
b) volumul de clor (c.n.) necesar obtinerii compusilor A si B, daca masa de toluen consumata este de 368 kg, iar compusii A si B se afla in raport molar 3:1.


Răspuns :

=> %H=3,8
………………………………………|÷1,2422
C: 52,1/12=4,3416...........3,5
H: 3,8/1=3,8.....................3
Cl: 44,1/35,5=1,2422…....1
f bruta: (C3,5H3Cl)n
deoarece toluenul are 7 atomi de C => n=2
A: C7H6Cl2 - clorura de benziliden
………………………………..|÷0,6
C: 16,8/12=1,4………….2,33
H: 1/1=1.....................1,66
Cl: 21,3/35,5=0,6........1
f.bruta: (C2,33H1,66Cl)n
toluen - 7 atomi de C => n=3
B: C7H5Cl3 - clorura de benzin
b)
n=m/M => ntoluen=mtoluen/Mtoluen=368/92=4kmoli
3:1 => 3x kmoli A si x kmoli B
1kmol...44,8m³...1kmol
C7H8 + 2Cl2 -> C7H6Cl2 + 2HCl
3x.........134,4x.....3x
1kmol...67,2m³...1kmol
C7H8 + 3Cl2 -> C7H5Cl3 + 3HCl
x kmoli..67,2x.....x kmoli
4x=4 => x=1kmol
VCl2=201,6x=201,6m³ Cl2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari