👤

Cantitatea de marfa dintre-un depozit este distribuita in trei zile astfel: in prima zi 2/7 din intreaga cantitate, a doua zi 13/25 din rest si inca 379kg, iar a treia zi restul de 2561kg. Ce cantitate de marfa a fost la inceput in depozit?

Răspuns :

x=cantitate marfa
2x/7 = ziua 1
x-2x/7=5x/7=rest
5x/7 ×13/25+379=65x/175 +379=ziua 2
2x/7+65x/175+379+2561=x
2x/7+65x/175+2940=x
50x+65x+514500=175x
60x=514500
x=8575  kg

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari