Răspuns :
Ecuatia reactiei chimice este : 2KClO3 => 2KCl + O2;
Din ecuatie se observa : 2 moli 2 moli 1 mol
a) se afla masa de clorat,stiind masa de oxigen si masele molare ale cloratului si oxigenului: μ = ( 39g/molK + 35,3g/molCl + 3x16g/molO) g/mol KClO3
μ= 2 molx16g/mol O g/mol O2
Revenind la stoechiometria reactiei si inlocuind nr,de moli cu grame putem calcula masa de clorat formata:
32g O2 se obtine din 122,5g KClO3
19,2 gO2 ;''' X ; calculeaza X
b) Se calculeaza nr moli O2 din 19,2 g=> ν = m/μ; ν = 19,2g / 32 g/mol
=>0,6moli O2
Din reactie, 1 molO2 corespunde la 2 moli KCl
o,6 moli....... y; calculeaza y
Din ecuatie se observa : 2 moli 2 moli 1 mol
a) se afla masa de clorat,stiind masa de oxigen si masele molare ale cloratului si oxigenului: μ = ( 39g/molK + 35,3g/molCl + 3x16g/molO) g/mol KClO3
μ= 2 molx16g/mol O g/mol O2
Revenind la stoechiometria reactiei si inlocuind nr,de moli cu grame putem calcula masa de clorat formata:
32g O2 se obtine din 122,5g KClO3
19,2 gO2 ;''' X ; calculeaza X
b) Se calculeaza nr moli O2 din 19,2 g=> ν = m/μ; ν = 19,2g / 32 g/mol
=>0,6moli O2
Din reactie, 1 molO2 corespunde la 2 moli KCl
o,6 moli....... y; calculeaza y
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!