👤

Pentru construirea unor apartamente ,o firma a investit in anul 2005 suma de 425672€si a obtinut din vanzare lor 593849€.In anul 2006,a investit 342816€si a obtinut 511363 €.In ce an a obtinut profit mai mare ,stiind ca acesta se calculeaza scazand din suma obtinuta in urma vanzarii,banii investiti?

Răspuns :

1) Cat profit a obtinut in anul 2005?
593849 euro-425672 euro=168177 euro
2) Ce profit a obtinut in anul 2006?
511363 euro-342816 eoro= 168547 euro
3) In ce an a obtinut profit mai mare?
168547-168177=370 ero
In anul 2006 a obtinut profit mai mare decat in anu 2005 cu 370 euro
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari