👤

Din reactia clorului cu 11,2 g Fe se obtin 26g sare. Randamentul reactiei chimice este....


Răspuns :

Reactie: Fe + Cl2 -> FeCl2
MFeCl2=56+71=127g/mol
56g.............127g
Fe + Cl2 -> FeCl2
11,2g..........x=?
x=11,2*127/56=25,4g FeCl2
masa practica=25,4g
masa teoretica=26g
randament=mpractica*100/mteoretica=25,4*100/26=97,69%