👤

1. Pentru reactia A + B rezulta produsi s-au determinat experimental ordinele de reactie nA = 1 si nB = 2Determinati de cate ori creste viteza reactiei pentru cazul in care valoarea concetratiei reactantului (A) ramane constanta iar concentratia reactantului (B) se dubleaza
2. Calculati pH-ul unei solutii obtinute prin neutralizarea a 5 mL solutie de acid sulfuric de concentratie 4 M cu 20mL solutie de hidroxid de potasiu de concetratie 2 M.


Răspuns :

1)v1=k*[A]*[B]²
v2=k*[A]*2[B]²
=>v1/v2 = 1/2=> 2v1=v2 - viteza creste de doua ori
2) 2 KOH + H2SO4 ---> K2SO4 + 2 H2O
n1*cM1*V1=n2*cM2*V2 - relatie valabila pentru o reactie de neutralizare
n - nr de moli de acid,respectiv baza
2 * 0,005 * 4 (pt KOH) = 1 * 0.02 * 2 (pt H2SO4) => 0,04 = 0,04 
Cei doi membri sunt egali => pH = 7!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari