Răspuns :
Nu cred ca este corect raspunsul,este prea mare !
r1 : Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
2 MOLI 1MOL
Aflu masa de acid dizolvata in 400 g sol: in 100g sol sunt 35g acid
400g sunt x= 140g acid
Din reactie rezulta: din 2 moli acid rezulta 1 mol H2
adica din 2molix(1+35,50)gmol rezulta 22,4l He
din 140 g rezulta V = 140x22,4/ 73l=>43l H2
r2 : H2+ 1/2O2 = H2o
1 mol 1 mol
din 22,4l H2...rezulta (2+16)gapa
din 43 l x calculeaza x in g apa !!
r1 : Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
2 MOLI 1MOL
Aflu masa de acid dizolvata in 400 g sol: in 100g sol sunt 35g acid
400g sunt x= 140g acid
Din reactie rezulta: din 2 moli acid rezulta 1 mol H2
adica din 2molix(1+35,50)gmol rezulta 22,4l He
din 140 g rezulta V = 140x22,4/ 73l=>43l H2
r2 : H2+ 1/2O2 = H2o
1 mol 1 mol
din 22,4l H2...rezulta (2+16)gapa
din 43 l x calculeaza x in g apa !!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!