👤

Puterea motorului unui ascensor este de 4 kW. Ce masă poate ridica acest motor timp de 30 s la înălțimea 6 m?

Răspuns :

Presupunand ca totul este perfect si nu se pierde din energia degajata de motor, inseamna ca energia electrica este egala cu energia mecanica
Ee=Em
Ee=P*t
Em=G*h=m*g*h deci
P*t=m*g*h de unde scoatem m
m=P*t/g*h
m=4000*30/10*6=120000/60=2000kg
Spor!