👤

Calculați cantitatea de vopsea de ulei necesară pentru a vopsi peretii unei camere cu lungimea de 6m și lățimea de 4m, pe o înălțime de 120cm, stiind ca folosind un kg de vopsea se poate vopsi o suprafața de 8m pătrați.
( REPEDE VA ROG )


Răspuns :

6 + 6 + 4 + 4 = 20 ml
20 × 1,2 = 24 mp
24 ÷ 8 = 3 kg vopsea este necesară
1,2 X 6 X 2 = 14,4
1,2 X 4 X 2 = 9,6
14,4 + 9,6 = 24
24 : 8 = 3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari