👤

cum se afla volumul unui corp solid?va rog repede

Răspuns :

Iei un vas sub forma de cilindru. Pui o cantitate masurata de apa. Masori inaltimea apei din vas. Scufunzi corpul solid in apa si masori din nou inaltimea apei. 1l=0,001m cubi.
Ex. Daca pui 50l de apa, vei avea 0,05 m cubi. Presupun (pentru ca nu am facut experimentul) ca apa se ridica la 50 cm in vas. Cufunzi corpul solid si presupun ca apa se ridica la 200 cm. Faci regula de trei simpla.

50 cm............0,05 m cubi
200 cm...........x m cubi
____________________
x= 200 cm x 0,05 m cubi : 50 cm = 0,2 m cubi