Răspuns :
Taceti!
Nu taceti!
Faceti!
Nu faceti!
Scrieti!
Nu scrieti!
Bateti!
Nu bateti!
Despartiti!
Nu despartiti!
Ghiciti!
Nu ghiciti!
Fiti!
Nu fiti!
Pustiti!
Nu pustiti!
Veniti!
Nu veniti!
Sfiiti-va!
Nu va sfiiti!
Asta e la forma negativa si afirmativa la plural
Nu taceti!
Faceti!
Nu faceti!
Scrieti!
Nu scrieti!
Bateti!
Nu bateti!
Despartiti!
Nu despartiti!
Ghiciti!
Nu ghiciti!
Fiti!
Nu fiti!
Pustiti!
Nu pustiti!
Veniti!
Nu veniti!
Sfiiti-va!
Nu va sfiiti!
Asta e la forma negativa si afirmativa la plural
forma poz : a. SG : Taci! Fă Adu Scrie Bate Desparte Ghicește FI Pustieste ( dar nu prea are sens) Vino Sfiește-te
b. PL : Tăceți Faceți Scrieți Bateți Despărțiți Ghiciți Fiți Pustiiți Veniți Sfiiți-va
forma neg. : Nu Taci nu..etc
excepții : Nu va Pustiiți Nu te pustii; Nu te sfii Nu va sfiiți
b. PL : Tăceți Faceți Scrieți Bateți Despărțiți Ghiciți Fiți Pustiiți Veniți Sfiiți-va
forma neg. : Nu Taci nu..etc
excepții : Nu va Pustiiți Nu te pustii; Nu te sfii Nu va sfiiți
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!