👤

Pentru constructia unei autostrazi , unei firme, i-au fost necesari trei ani. In primul an s-a construit unb sfert din lungimea totala a autostrazii , in al doilea s-a construit 30% din ce a mai ramas, iar in ultimul an s-a construit restul de 147 km. Daca pretul intregii lucari este de 2 800 000 euro , calculati ce suma a primit firma constructoare pentru primii doi ani de lucrari la autostrada.

Răspuns :

x - autostrada
primul an  x * 1/4 = x/4
restul       x - x/4 = 4x/4 - x/4 = 3x/4
al 2-lea an  3x/4 - 30/100x = (3x * 25)/100 - 30x/100 = 75x - 30x/100 = 45x/100
                 am adus la acelasi numitor, 100 este numitorul comun, iar acum simplificam
                 adica, impartim fractia (numaratorul si numitorul) la 5 si obtinem 9x/20
x/4 + 9x/20 + 147 =5x + 9x + 2940 am adus la acelasi numitor comun 20  (x * 20,  147 * 20)
14x = 2940
x = 2940/14
x = 210 km   210 - 147 = 63 km au construit in primul si al doilea an
210 km.......................2800000 euro
63 km..........................z
z = 63 * 2800000/210 = 176400000 / 210 = 840000 euro
  
                       
x-lungimea autostrazii

1/4 din x=  1/4 * x= x/4 -prima data

x-x/4=  (4x-x)/4=  3x/4 -restul

30% din 3x/4=  30/100 *3x/4= 3/10 *3x/4=  9x/40 -a doua oara

3x/4 -9x/40= (30x-9x)/100=  21x/100 -noul rest

21x/100 =147

x=100*147/21

x=100*7

x=700km

2 800 000/4= 700 000 lei a costat prima data

9* 2 800 000/40= 9* 70 000= 63 000 lei a costat a doua oara

700 000 +63 000 =763 000 lei a costat in primii 2 ani lucrarea
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari