👤

Cate grame de Cu se depun in urma reactiei Fe cu 10g solutie de CuSO4 de concentratie 20%?

Răspuns :

Și eu am rezolvat-o pe asta. E simplă.

Rezolvare:
mm = 10 g CuSO4
c = 20%
mCu = ?

2g                                            x
CuSO4 + 2Fe ⇒ 3Fe2(SO4)3 + Cu (se depune, săgeată în jos)
1 mol                                     1 mol
160 g                                     64 g

MCuSO4 = 160 g
c = [tex] \frac{md}{ms} [/tex] * 100 ⇒ md = [tex] \frac{ms*c}{100} [/tex] ⇒ md = [tex] \frac{10*20}{100} [/tex] ⇒ md = 2 g

Apoi, faci proporția, și aflii:
[tex] \frac{2}{160} [/tex] = [tex] \frac{x}{64} [/tex] ⇒ x = [tex] \frac{62*2}{160} [/tex] ⇒ x = 0,8 g Cu

* înseamnă înmulțire.