Răspuns :
Scrii ecuatia reactiei: N2 + 3H2 = 2NH3
Din ecuatie, 3moli 2moli
x 10moli calculeaza x moli H2
Calculeaza si nr.moli de azot; 1 mol N2 e necesar ptr.obt,2 moli NH3
Y 10 moli
calculeaza Y ,moliN2
Calculeaza masa molara a azotului: = ( 2molx14g/mol)N => 28g/mol
Calculeaza masa celor Y moli N2 : m= ν,moli x μ,g/mol => m= 28 Y g.
Din ecuatie, 3moli 2moli
x 10moli calculeaza x moli H2
Calculeaza si nr.moli de azot; 1 mol N2 e necesar ptr.obt,2 moli NH3
Y 10 moli
calculeaza Y ,moliN2
Calculeaza masa molara a azotului: = ( 2molx14g/mol)N => 28g/mol
Calculeaza masa celor Y moli N2 : m= ν,moli x μ,g/mol => m= 28 Y g.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!