👤

400 grame acid sulfuric sunt adaugate peste 400 grame hidroxid de potasiu. Care este concentratia solutiei fin? Va rogggg



Răspuns :

H2SO4 + 2KOH-> K2SO4 +2 H2O 400g koh inseamna 10 moli Scriem pe ecuatie deadupra bazei 10 și sub 2, sub sare 1, deasupra x și sub apa 2 și deasupra y. Cu regula de trei simpla aflam pe rand x și y. X=5 moli și y=10 moli 5 moli de sulfat de potasiu inseamna 126*5=630g 10 moli apa inseamna 10*18=180g C=md*100/ms md=630g ms=md+ mapa=810g C=77,77%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari