👤

Peste 200g de solutie 15% se adauga 150g apa. Solutia se dilueaza sau se concentreaza? Ce concentratie va avea solutia obtinuta.

Răspuns :

Solutia se dilueaza. 
Din vechea concentratie aflam masa de substanta dizolvata md=30g iar noua concentratie o scriem:

C=30*100/200+150
C=8,57%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari