Răspuns :
Formula densitatii este ms/Vs, unde ms este masa de solutie iar Vs volumul de solutie. Stiind densitatea si volumul putem afla masa de solutie:
ms=Vs * d
ms=336 grame solutie
Din formula concentratiei procentuale aflam masa de acid sulfuric dizolvata:
C=m*100/ms
m=C*ms/100
m=18*336/100
m=60,48g
Numarul de moli este m/M unde M este masa molara a acidului sulfuric
n=60,48/98=0,6 moli acid sulfuric
ms=Vs * d
ms=336 grame solutie
Din formula concentratiei procentuale aflam masa de acid sulfuric dizolvata:
C=m*100/ms
m=C*ms/100
m=18*336/100
m=60,48g
Numarul de moli este m/M unde M este masa molara a acidului sulfuric
n=60,48/98=0,6 moli acid sulfuric
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!