Răspuns :
x CnH2n + O2 ---> nCO2 + 2n/2 H2O omolog inferior
x Cn+1 H2n+4 +O2 -------.> n+1CO2 + (2n+4)/2 H2o
Am luat cate x moli din fiecare alcan; x inmulteste toate componentele din reactie (la O nu am pus coeficientii)
Rezulta xn+ x(n+1) moli CO2 -> x(2n+1) = 54
Rezulta xn+xn +2x moli H2O--> x(2n+1)+2x = 1188g/ 18g/mol=> 54+2x=66 x=6mol
Scoatem n din prima ecuatie, in care inlocuim X =>n=4=>cele doua hidrocarburi sunt C4H10 si C5H12
18g/mol este masa molara a apei
x Cn+1 H2n+4 +O2 -------.> n+1CO2 + (2n+4)/2 H2o
Am luat cate x moli din fiecare alcan; x inmulteste toate componentele din reactie (la O nu am pus coeficientii)
Rezulta xn+ x(n+1) moli CO2 -> x(2n+1) = 54
Rezulta xn+xn +2x moli H2O--> x(2n+1)+2x = 1188g/ 18g/mol=> 54+2x=66 x=6mol
Scoatem n din prima ecuatie, in care inlocuim X =>n=4=>cele doua hidrocarburi sunt C4H10 si C5H12
18g/mol este masa molara a apei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!