👤

Andrei cumapra 3 kg de mere cu 3,5lei/kg si 7kg de pere cu 4 lei/kg.Un kg de fructe cumparate a costat in medie ....

Răspuns :

3*3,5=10,5
7*4=28
10,5+28=38,5
3+7=10
38,5:10=3,85
3x3,5=10.5 lei da pe mere
7x4=28 lei da pe pere
3 kg + 7 kg =10 kg cumpara in total
10,5 lei + 28 lei =38.5 lei a dat pe fructe
38.5:10=3.85 lei a costat un kg de fructe

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari