👤

Ce cantitate de solutie de concetratie 30% se obtine prin dizolvarea a 300g suflat de cupru de apa.AJUTOR!!!!

Răspuns :

Notam Cp=30% si md =300 g . Din formula concentratiei procentuale Cp=(md/ms)*100 aflam ms=(100*300)/30=1000g
Am notat inmultirea cu '*' si impartirea cu '/'
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari