Răspuns :
CO2 are masa molara μ=1molCx12g/mol +2molx16g/mol=>μ= 44g/mol
daca in 44g CO2 sunt 32goxigen
in 100g 100x32/44 ------> c= %oxigen
In acelasi mod calculezi si la H2o
μ=2molHx1g/mol + 1molOx16g/mol =>18g/mol'
18g apa 16g O
100 100X16/18 ------->C= %oxigen.......
daca in 44g CO2 sunt 32goxigen
in 100g 100x32/44 ------> c= %oxigen
In acelasi mod calculezi si la H2o
μ=2molHx1g/mol + 1molOx16g/mol =>18g/mol'
18g apa 16g O
100 100X16/18 ------->C= %oxigen.......
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!