👤

Se introduc 46 g sodiu metalic în 500 g apa.
Ce concentrație de hidroxid de sodiu are soluția finala?
Mă puteți ajuta,mulțumesc!


Răspuns :

Folosim formula concentratiei procentuale:

C=md*100/ms    unde md=masa de sodiu metalic dizolvata
                                     ms=md + mH2O=masa de solutie

md=46g
ms=46+500=546g

C=46*100/546=8,42%